Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik bir firma veya kuruluşun renk şemasından tasarımına, tasarımından sloganına kadar tümüyle bir markanın iş düşüncesi, nasıl gördükleri ve dışarıdan nasıl görünmek istedikleriyle ilgili detayların tümüdür. Markaların sahip olduğu kurumsal kimlikler sayesinde insanlar ve müşteriler markayı kolayca tanıyabilir ve tekrar hatırlayabilirler. Bu bağlamda kurumsal kimlik dediğimiz şeyin markayı meydana getiren değerler bütünü olduğunu da söyleyebilmemiz mümkündür.

 Basit bir kurumsal kimlik örneğinden yola çıkacak olursak, Apple adının anlamı olan “Elma” kelimesinden yola çıkarak kurumsal kimliğini yapılandırmaya başlamış, sembolleştirmiş ve markasının tümünde 30 yılı aşkın süre boyunca bu ögeyi baskın olarak kullanmıştır. Çalışanların kıyafeti, ürünlerin ambalajları, ürünlerin kendisi, mağazaları ve daha aklımıza gelen gelmeyen tüm markaya ait ögeler üzerinde hem Apple’ın simgesini hem de Apple’ın tercih ettiği renk skalasını kolayca görüp fark edebiliriz.

Kurumsal Kimlik

Apple, kendine yıllar içinde oturmuş bir kurumsal kimlik oluşturmuş ve bunu faturalarına kadar her yerde kullanmıştır. Tüm bu ögelerin bütünü Apple’ın kurumsal kimliğini oluşturmuş ve bize yansıtmıştır. Bugün, Apple’ın iş felsefesi yaptığı tasarım tercihleri gibi daha birçok şeyi hemen tanıyabiliyor ve tekrar hatırlayabiliyoruz. Bunun nedeni Apple’ın oldukça başarılı bir kurumsal kimliğe sahip olmasıdır.

Kurumsal kimlik çalışmalarının rastgele oluşmasını beklemek yerine profesyonellerle çalışarak markanın kurumsal kimliğinin oluşturulması gerekir. Özellikle bir markanının bütünün etkileyen logo ve renk tercihi gibi çalışmalarda şirketinizi tanıyan profesyollere işi devretmeli ve profesyonellerin sizin için yıllara meydan okuyacak kurumsal kimlik çalışmalarını geliştirmelerini sağlamalısınız.

Kurumsal Kimlik Nelerden Oluşur ?

Kurumsal kimliği meydana getiren birçok sayısız bütün vardır. Markanın elinin değdiği veya değmediği her bütün kurumsal kimliğin insanlara yansıtılması amacıyla kullanılabilir. Kurumsal kimliği oluşturan ve bir kurumsal kimliği fark edebileceğimiz en önemli örnek detaylarsa şunlardır;

Markanın tercih ettiği renk skalası

Markanın logosu

İşçilerinin kullandığı kıyafetler

Ofislerinin ve iş yerlerinin, hizmet alanlarının tasarımı

Şantiyeler ve kullanılan şirket araçlarının görünümü

Tabelalar, fuarlar ve fuayeler

Mektupları, kartvizitler, ürünlerini ambalajları ve diğer basılı matbaaya dair ürünlerin tümü

Faturalarda, irsaliyeler ve elektronik postalarda kullanılan biçim ve düzenler.

Bu listeyi istediğimiz kadar ve en ince ayrıntısına kadar uzatabilmek bizim elimizde. Markanın faaliyetlerine göre listeyi daha kısa tutmak mümkünken belki bu ögelerin 10 katına çıkarmamız da mümkün olacaktır.

Özetle; tüm bunları bir markanın ön plana çıkmasının ve bir markanın oluşup meydana gelmesinin en önemli mimari ögeleridir. Bu ögelerin bütünü de kurumsal kimlik olarak adlandırdığımız kimliği meydana getirir.

Kurumsal Kimliğin Önemi nedir

Artık markalar birbirleriyle olan yarışlarında eskiden olduğu gibi sadece ürünlerini ve hizmetlerini yarıştırmıyor. Şimdi yarışa kurumsal kimlik adını verdiğimiz yeni bir oyuncu daha katıldı. Bir markanın insanlar gözünden gördüğü değerlerin bütünü oyunda büyük bir öneme sahip. İnsanlar ürün veya servis satın alırken kuru kuruya sadece almak istedikleri şeye bakmıyor. Satın alacakları ürün veya hizmetlerin gerçekten alınmaya değer bir markaya sahip olmasına önem veriyorlar. Bu nedenle kurumsal kimlik ciddi bir markaya dönüşmek isteyen her işletme, firma ve vakıf için hayati öneme sahip.

Kurumsal kimliğiyle öne çıkmayı başaran markalar müşterilerin gözünde her zaman daha güvenilir firmalar olmayı başarıyor. Elde edilen başarı da yakın gelecekte firmanın çok daha fazlasını elde etmesine yardımcı oluyor.